10 důvodů, proč je IFC hlavním klíčem k BIM plánování

Pokud hovoříme o BIM (Building Information Modeling), hraje zde stále větší roli otevřený datový formát IFC (Industry Foundation Classes). IFC doprovází projektanty měnícími se stavebními procesy a se zavedením BIM do každodenního projektování je důležitější než kdykoli předtím. Sepsali jsme 10 důvodů, proč je IFC důležité v projektování a jak se dají BIM projekty pomocí IFC efektivně zvládat.

 

 

BIM není software. Jedná se o pracovní metodu ve stavebnictví, kdy lidé, procesy a nástroje cíleně spolupracují. Teoreticky to zní jednoduše, pro projektanty je to však velká výzva. Především výměna CAD dat se u běžného způsobu práce projevila jako chybná.

Pro plynulý BIM proces byl vyvinut neutrální datový formát, a to IFC. V 10 kapitolách si přečtěte, jak skvělý nástroj se tím dostává do rukou projektantům, a jak architekti švýcarské společnosti Stücheli efektivně zpracovávají BIM projekty s využitím výměny IFC dat.

IFC jako digitální vstupní brána pro modely BIM

 

 

 

Vzhledem ke změnám ve spolupráci v rámci stavebních projektů v souvislosti s BIM se výměna dat stala velmi důležitou úlohou. Skutečnou přidanou hodnotu BIM lze vygenerovat pouze v případě, že je použita metoda openBIM. Protože pouze pokud je umožněna výměna dat přesahující úroveň software, mohou být jednotlivé modely různých oborů porovnány v centrálním BIM modelu.

Se začátkem vývoje IFC byl v roce 1997 položen správný a důležitý mezník pro openBIM. IFC již dlouhou dobu není pouze tématem pro začínající uživatele. Implementace standardů zavedla IFC do každodenního života projektování.

Konkurenceschopnost díky IFC

 

Poměrně mladý formát není všelékem pro nástrahy v BIM způsobu práce. Ovšem stabilní vývoj neutrální organizace buildingSMART ve spolupráci s výrobci softwaru a dalšími odborníky poskytuje stále kvalitnější a specializovanější podporu BIM projektování. Pokud v současnosti nemáte IFC rozhraní a tím možnost vyměňovat si své digitální modely přesahující software, přijdete v budoucnu o svoji konkurenceschopnost.